Site Loader

                      Za dużo marchewek to barwna i zabawna pozycja dla młodszych dzieci z morałem. Już jakiś czas temu wjechały do naszego domu książki, którym trzeba poświęcić więcej uwagi, ponieważ zawierają dłuższą fabułę oraz większą ilość tekstu (nadal jednak niedużą).

Oczywiście, moja 20-miesięczna córka jeszcze nie jest w stanie „wynieść nauki” z tej bajki, ale to nie przeszkadza, by już teraz ją czytać i obcować z fikuśnymi ilustracjami. Aniela należy do dzieci, które z radością i w pełnym skupieniu wysłuchują całości książek takiej objętości już od ok. 17 miesiąca życia, ale zdaję sprawę sobie z tego, że nie jest to klasyk w tym wieku.

Za dużo marchewek to przede wszystkim bardzo znana pozycja i światowy bestseller, która najlepiej sprawdzi się mniej więcej od 2 roku w górę. Ponadto, zdecydowanie jest to kolejny picturebook, który zdobi naszą biblioteczkę.

Bajka opowiada historię Królika, który z umiłowaniem gromadził marchewki w swoim domu. Był bardzo dumny ze swojej kolekcji. Problem pojawił się jednak, gdy ilość marchewek zdecydowanie przytłoczyła jego norkę, do tego stopnia, że musiał poszukać sobie nowego miejsca do spania.

Na swojej drodze spotkał kilku przyjaciół, którzy bez wahania zaoferowali mu swoją pomoc. Niestety, zachłanność królika przynoszącego ze sobą ogromną ilość warzywnych smakołyków, spowodowała falę nieszczęść i wypadków, które spadły na jego bliskich.

Na szczęście, finał historii jest bardzo pozytywny. Przyjazny Królik zrozumiał, że ma przecież swój dom, a przez jego egoizm, przyjaciele, kierując się chęcią pomocy, stracili własne kąty. Postanowił więc zaprosić wszystkich do siebie i podzielić się tym, co ma czyli….marchewkami i miejscem w jego przytulnej norce. Bohaterowie urządzili więc wesołe marchewkowe przyjęcie.

Na ostatniej stronie książki znajdziemy niezwykle ujmujące zdanie z morałem.

W moim odczuciu ta pozycja jest niezwykle urocza, ciepła i po prostu mądra. Pokazuje jaka ważna jest przyjaźń oraz jak wielką ma moc. Zwraca uwagę na wartość umiejętności dzielenia się z innymi tym, co mamy. Bardzo lubimy ją czytać w jesienne popołudnia, po zmroku przy lekkim świetle. Ilustracje mają niezwykły klimat, który pobudza naszą wyobraźnię i podkreśla przekaz książki. Myślę, że Za dużo marchewek świetnie sprawdzi się jako prezent, dla każdego dziecka w wieku 2-4 lata. Nie tylko tego, który nie lubi dzielić się swoimi smakołykami z innymi. 🙂

Przygody królika nie kończą się jednak w tej bajce. Wydawnictwo Amber wydało jeszcze dwie części z serii: Wyścig po złotego żołędzia oraz Za dużo zimowych zabaw. Nie mamy ich jeszcze, ale kuszą mnie niezmiernie.

A wy jesteście fanami przygód Królika? Podzielcie się wrażeniami z całej serii.

Autor: Kate Hudson
Wydawnictwo: Amber

Sylwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://www.instagram.com/conatomamy/