Site Loader

     Krecik to ukochany, bajkowy bohater mojego dzieciństwa. Do dziś pamiętam, jak mieliśmy w domu, pokaźną kolekcję kaset VHS z nagranymi bajkami o Kreciku i jego przyjaciołach. Na to wspomnienie, niektóre ze scen krążą w mojej głowie po dziś dzień.  A podczas wycieczki do Pragi obowiązkowe było  dla mnie zrobienie sobie zdjęcia z Krecikiem i kupienie sobie (tak, sobie 20+) breloczka z tym bohaterem. 😀

Moja córka oczywiście nie ogląda bajek, ale jak tylko odkryłam, że wydawnictwo Bajka wydało serię kartonowych książeczek o tym uroczym stworzonku, skierowanych właśnie do młodszych dzieci – przepadłam.

     Kupiłam od razu wszystkie tytuły płacąc zatrważającą kwotę ok. 5 zł za sztukę i czekałam, aż moje dziecko przepadnie w nich razem ze mną. Szczerze powiedziawszy, nie oczekiwałam od nich za wiele, ale zarówno treść jak i ilustracje niesamowicie pozytywnie mnie zaskoczyły.

     Seria składa się z pięciu pozycji: Krecik i sikoreczka, Krecik i motyle, Krecik i śliwki, Krecik i sanki oraz Tydzień Krecika. Wszystkie są kartonowe, małoformatowe, z zaokrąglonymi rogami – świetnie sprawdzą się zatem u maluchów. Pierwsze cztery tytuły odwołują się kolejno do pór roku: wiosna, lato, jesień i oczywiście, zima.  Niosą tym samym edukacyjną wartość pokazującą zmienność przyrody i jej charakter o poszczególnych porach. Tydzień Krecika opowiada natomiast o tym, co robi bohater w kolejnych dniach tygodniach.  O, proszę – znów wartość dodana, ponieważ może ona wspierać dziecko w przyswajaniu i rozumieniu tych trudnych nazw.

 

 

     A teraz najważniejsze i najbardziej istotne kwestie, które sprawiły, że stałam się ogromną fanką tych książeczek jako mama i pedagog. Tak naprawdę, widzę ich zastosowanie nie tylko u półtoraroczniaków, jak w przypadku mojej córki, ale przede wszystkim u dzieci dwuletnich i starszych.

     Każda z książeczek ma pełną fabułę, przekazującą dzieciom nie tylko wiedzę o świecie (poza oznakami pór roku dowiemy się skąd biorą się motyle, jak zrobić konfitury ze śliwek, albo czym tak naprawdę jest śnieg i lód), ale również jakąś życiową wartość (dbanie o naturę, pielęgnowanie przyjaźni, pracowitość). W tych krótkich opowiadaniach, gdzie dominuje element fantastyczny, znajdziemy również elementy realistyczne i  takie, które są bliskie dzieciom. To wszystko podkreślają niezwykle klimatyczne, ciepłe i barwne ilustracje, które idealnie oddają klimat tych opowiadań i wpływają na wyobraźnie dzieci.  A to nadal nie wszystko.

 

 

     To, co ujęło mnie najbardziej to tekst napisany przez  Małgorzatę Strzałkowską, który, w mojej opinii jest tak świetny, jak mało który. I dotyczy to całej serii.  Obecne od początku do końca rymy i rytm sprawiają, że teksty czyta się niezwykle przyjemnie, a później…recytuje z pamięci. Znajdziemy w nim dialogi bohaterów, metafory i niezwykłą dawkę dobrego humoru, który rozbawi nawet dorosłego. Taka formuła sprzyja głośnemu czytaniu i wchodzeniu w rolę poprzez np. różną intonację, co już samo w sobie często bawi malucha i powoduje wybuch radości. A radość to relacja i emocje, a relacja i emocje to rozwój.

Szczerze muszę przyznać, że seria o Kreciku wydawnictwa Bajka to dla mnie niesamowite odkrycie i pokazanie, że małe, niepozorne kartonowe pozycje mogą nieść ogrom wartości i być po prostu świetnej jakości w każdym obszarze, który bierzemy pod uwagę, wybierając książki dla naszych dzieci.

 

 

     Także ja, osobiście zachęcam do prezentowania i czytania tych książeczek dzieciom, bo ich cena w porównaniu do tego, co oferują, jest wręcz zabawna.

I pamiętajcie, nie spisujcie książek na starty, gdy przez miesiąc, dwa nie interesują one Waszego dziecka. Moja córka zainteresowała się nimi naprawdę mocno w wieku 17 miesięcy i wierzę, że wyciąga z nich to, na co jest w tym momencie gotowa jeśli chodzi o treść i całą masę „dobrych rzeczy” innych kategorii. Racjonalnie patrząc, jednak, wykorzystanie największego potencjału tych pozycji jeszcze przed nami.

 

 

Autor: Małgorzata Strzałkowska

Pomysł i ilustracje: Zdenek Miler, Katerina Miler

Wydawnictwo: Bajka

Sylwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://www.instagram.com/conatomamy/