Site Loader

                  Świąteczny klimat już coraz bardziej szaleje na blogach czy Instagramie, mimo że na zewnątrz wietrzna, chłodna, ale również okraszona ciepłymi promieniami słońca – jesień. Nie da się jednak ukryć, że moi mili państwo – nadchodzi zima!

                 Osobiście, nie ruszam w domu świątecznego klimatu wcześniej niż 1 grudnia, żeby nie odjąć mu magii.., a przede wszystkim, żeby docenić jednak tę kapryśną, jesienną, barwną i zmienną aurę, która już chucha chłodem prosto w nasze twarze. To już ten czas, w którym po krótkim spacerze, policzki naszych dzieci są chłodne, a noski czerwone.

Tak więc, pokaźna świąteczna kolekcja książeczek czeka jeszcze w osobnym pudle, a poszerzanie jej wcale nie jest trudne, ponieważ oferta książek w tym klimacie jest ogrooooomna!

Długo jednak szukałam czegoś typowo o zimie. O klimacie tej białej (nadal w mojej wyobraźni dominują obrazy z dzieciństwa) porze roku. Chciałam znaleźć książkę, która pokazuje zimę niekoniecznie w kontekście Bożego Narodzenia, piernikowych ludzików, kolorowej choinki i prezentów do Świętego Mikołaja.Uroki Zimy bez świąt? Jasne! Sanki, śnieżki, bałwanki, aniołki lub orły na śniegu i masa, fascynujących zjawisk przyrodniczych, fizycznych etc., etc. Żeby jeszcze utrudnić sobie sprawę, chciałam, aby bohaterami pozycji były dzieci.

               I tu rynek książkowy jakoś…jest ograniczony? Albo pozycje są na tyle mało popularne, że ciężko je odnaleźć. Na szczęście! Zupełnie przypadkiem, po raz kolejny dzięki Aktywne Czytanie trafiłam jakiś czas temu na wspaniałą pozycję dla dzieci zatytułowaną………..O zimie!
Czy mogłoby być lepiej! Już tytuł od razu ukoił moje pragnienie, a wnętrze książki……no cóż, wywarło ogromne wrażenie. I uważam, że ta pozycja jest obowiązkowa i wystarczy mieć jedną taką O zimie, która wspaniale i wyczerpująco opowiada o tej porze roku, małym dzieciom.

 

 

              Pewnie już wiecie czego się spodziewać, znając już mniej więcej klimat książek, które pokazujemy Wam na blogu?

Niebanalne ilustracje, świetny, dynamiczny i zróżnicowany tekst, wartość edukacyjna. Wydawnictwo Zakamarki – po raz kolejny trafiacie w nasze potrzeby idealnie! Mam nadzieję, że są, albo będą pozycje też o pozostałych porach roku w tym klimacie.

 


Bohaterami O zimie są dzieci – chłopczyk i dziewczynka. Narracja, która zawarta jest w książce, zwraca się bezpośrednio do czytelnika i od pierwszego zdania tworzy bajkowy klimat, pobudza wyobraźnię i ogromną ciekawość.

„Pewnego dnia, gdy się budzisz,
ziemia jest zupełnie biała.
Nie ma trawy.
Nie ma piaskownicy.
Łopatki też nie widać.
Wtedy już wiesz, że jest zima.
Bo to białe to śnieg,
a śnieg mamy tylko w zimie.

Już wiemy, że zwraca się do dzieci, odnosząc się do ich świata w bliskim im kontekście– ogromna wartość! Tekstu nie ma dużo, ale dotyka najważniejszych aspektów zimy jako pory roku: zmian w przyrodzie i w świecie zwierząt, zabaw na śniegu i ze śniegiem w roli głównej, zmian klimatycznych związanych z zapadaniem zmroku, doświadczeń sensorycznych i fizycznych: czym jest śnieg, a czym jest lód i skąd się bierze? O zimie opowiada i tłumaczy, a przepiękne, minimalistyczne ilustracje podkręcają klimat tak, że naprawdę można poczuć chłód.

               W tekście znajdziemy też rymowanki dla dzieci, które nawiązują do treści i pięknie wpisują się w przesłanie poszczególnych fragmentów i ilustracji oraz stanowią dodatkową wartość.
Nasza miłość do rymowanek nie gaśnie. Moja córka, na ten moment 20- miesięczna – dopowiada i kończy wiele wersów z innych rymowanych pozycji, nawet takich, których nie czytaliśmy dawno, ale sam rytm i rym zachowany w tekście sprawia, że słowa same wypadają z jej ust.

O Zimie jest więc idealną pozycją na ten czas, który potrwa pewnie, aż do marca.
I jak wrażenia? Macie już tę pozycję czy właśnie postanowiliście ją mięć? A może nie przypadła Wam do gustu?

Autor/Ilustracje: Gorel Kristina Naslund, Kristina Digman

Wydawnictwo: Zakarmarki

Sylwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://www.instagram.com/conatomamy/