Site Loader

      Dzisiaj przedstawiam Wam książkę, która trafiła w moje ręce w dość niecodzienny sposób. Zazwyczaj na takie perełki trafiam, przeglądając blogi czy konta na Instagramie, które zajmują się recenzowaniem książek. Tę pozycję po raz pierwszy zobaczyłam jednak nie w Internecie, ale w poczekalni w kąciku dziecięcym u….stomatologa. Jak ją przejrzałam, od razu mnie urzekła zarówno treścią jak i formą.

„Moje Zęby” to pozycja zdecydowanie dla starszaków. Na książce znajdziemy rekomendację wydawnictwa dla wieku 5+ i to chyba faktycznie najbardziej trafiona grupa odbiorców. Myślę jednak, że można ją wybiórczo pokazywać już trzylatkom. W bardzo obszerny sposób porusza temat związany z zębami i ich higieną.

 

 

Książka ma niezwykle ciekawą formę: zawiera w sobie elementy ruchome, metalowe pudełeczko na mleczaki, a także prawdziwe lusterko. To wszystko sprawia, że w przyjemny i interesujący sposób zapoznaje dziecko z faktami o zębach, a także oswaja z tymi niekoniecznie przyjemnymi aspektami, które wiążą się z dziecięcym uzębieniem. Tekstu jest sporo, a wiedza zawarta w tej książce niezwykle obszerna i ciekawa, dlatego myślę, że nawet dorośli dowiedzą się z niej czegoś nowego lub przypomną sobie pewne informacje z czasów szkolnych.

Poniżej wymienię jakie kwestie związane z zębami porusza ta pozycja:

1.       Gdzie są zęby?:  m.in. o tym, dlaczego niemowlaki nie mają zębów,

2.       Co to jest ząb mleczny?

3.       W jakiej kolejności rosną zęby?

4.       Jak rosną zęby?

5.       Czy wszystkie mleczne zęby są jednakowe? – znajdziemy tu już podział zębów na siekacze, kły, zęby trzonowe.

6.       Kiedy rośniesz.

7.       Żegnajcie mleczne ząbki.

8.       Kiedy wyrastają zęby stałe?

9.       Dlaczego mleczne zęby zaczynają się chwiać?

10.   Jak odbywa się wymiana zębów?

11.   Co zrobić z chwiejącym ząbkiem?

12.   Jak zbudowany jest ząb?

13.   Czy zęby chorują?

14.   Jak dbać o zęby, żeby były zdrowe?

15.   Jak prawidłowo myć zęby?

16.   Co jeszcze możesz robić dla zdrowia swoich zębów?

17.   Kiedy należy pójść do dentysty?

18.   Co dokładnie robi dentysta?

19.   Mój ząbkowy kalendarz i moja galeria mlecznych zębów.

 

 

Książka zawiera dużo terminologii hmm..właściwej, naukowej, po prostu prawdziwej. Autorzy tłumaczą w kilku prostych zdaniach pojęcia takie jak: „zęby mleczne i stałe”, „żuchwa”, „szczęka górna i dolna”, „korzenie zębów”, „dziąsła”, które wsparte są ciekawymi ilustracjami. Bardzo często odsyłają dziecko do przyglądania się własnym zębom i odnajdywania tego i owego. Pozycja zawiera ponadto ciekawe instrukcje zachęcające do własnych eksperymentów, które mają obrazować dziecku pewne zagadnienia (np.  „Czy mleczne zęby robią się większe?” – doświadczenie  z balonikiem, który ma pomóc zrozumieć w jaki sposób tworzą się przerwy między mleczakami).

 

 

Od strony technicznej książka jest naprawdę dobrze wydana, okładka jest twarda, a strony  nieco grubsze i sztywniejsze.

„Moje zęby” można również zindywidualizować, podpisując ją imieniem dziecka w przygotowanym na pierwszej stronie miejscu oraz uzupełniając wspólnie z dzieckiem (albo samodzielnie przez dziecko) ząbkowy kalendarz i galerie zdjęć mlecznych zębów,  umieszczoną na końcu pozycji. Dzięki tej książce tematyka uzębienia może być bardziej zrozumiała dla dziecka i niezwykle pomocna w pożegnaniu się z mleczakami w sposób, po prostu, przyjemny.

 

 

Szczerze polecam tą pozycję, szczególnie właśnie tym Wam, którzy posiadacie dzieci w wieku, zbliżającej się wymiany zębów.

Dajcie znać czy znacie tę książkę i jakie są wasze wrażenia.

 

Autorzy: Iwona Ortseifen i Thomas Rohner

Wydawnictwo: Debit

Sylwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://www.instagram.com/conatomamy/