Site Loader

Ostatnio na blogu pojawiła się recenzja pięknej pozycja Erica Carle’a, która może stanowić wyjątkowy prezent dla tatusiów z okazji z Dnia Ojca (tutaj). Z uwagi, na fakt, że połowa maja za pasem – dzisiaj coś wzruszającego specjalnie dla mam.

Little Bear’s Special Wish to anglojęzyczna pozycja, która trafiła w nasze ręce bardzo dawno temu jako książka używana. Czekała dość długo na swój odpowiedni moment i się doczekała. Od jakiegoś czasu jest ulubioną pozycją mojej córki. Czytamy ją kilka razy dziennie. Dlatego uważam, że dla dzieci lubiących słuchać dłuższych treści sprawdzi się tak jak u nas – od około 2 roku życia, ale jest to również świetna pozycja dla starszaków w wieku przedszkolnym.

 

 

To urocza opowieść opowiadająca o tym, jak Mały Miś z okazji urodzin swojej mamy, chce zdobyć dla niej…gwiazdkę z nieba! Czy to nierozczulające? Zawsze mówimy, że to my, rodzice, chcemy dzieciom uchylić nieba i dać tę gwiazdkę. Swoją drogą widocznie jest to bardzo dobra metafora miłości i motyw lubiany w literaturze dziecięcej (we wspomnianej we wstępie książce Erica Carle’a to tata zdobywa księżyc dla córeczki). Mi osobiście bardzo się on podoba i uważam, że jest to niezwykle trafna i ujmująca przenośnia.

W historii Małego Misia okazuje się niestety, że nie jest to takie proste, mimo pomocy przyjaciół. Wydaje się wręcz niemożliwe, ale czy faktycznie? Zakończenie jest zaskakujące, ponieważ miś, w momencie rezygnacji odkrywa, że w kałuży swoich łez odbijają się…gwiazdy! Szybko postanawia zatem odszukać z przyjaciółmi odpowiednią muszlę i napełnia ją wodą ze strumienia, wraz z  odbiciem gwiazd, oczywiście. Dzięki temu obdarowuje swoją mamę swoim wyjątkowym prezentem i spełnia swoje marzenie.

 

 

Książka jest w cienkiej oprawie i ma cienkie strony. Ilustracje są urokliwe i bajkowe. Myślę, że spokojnie można zaliczyć ją do picturebooków. Ponadto, w ilustracjach znajdziemy prawdziwe błyszczące gwiazdy, co zdecydowanie dodaje im magii. Tak jak wspomniałam wyżej, tekstu jest dość sporo więc faktycznie to pozycja skierowana do wytrwałych maluchów lub po prostu starszych dzieci.

 

 

Little Bear’s Special Wish była kiedyś dostępna w języku polskim pod tytułem Marzenie Małego Misia. Aktualnie stanowi unikat, który można zdobyć z drugiej ręki na książkowych grupach, Allegro lub OLX.pl za niestety, niemałe pieniądze.

Dajcie znać czy znacie tę pozycję i jakie są Wasze wrażenia. Może ktoś z Was jest tym szczęściarzem posiadającym polskie wydanie?

 

Autor: Gillian Lobel

Ilustracje: Gaby Hansen

Wydawnictwo: Little Tiger Press

Sylwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://www.instagram.com/conatomamy/