Site Loader

Książkę o Kangurku Kevinie wygrałam w rozdaniu. Nie ukrywam, że miałam w planach jej zakup, ale czekałam, aż mój syn do niej „dorośnie”. Los chciał inaczej i egzemplarz o kangurku zagościł w naszej biblioteczce wcześniej. Dobrze się stało! Dzięki uprzejmości autora otrzymaliśmy jeszcze do porównania wersję po polsku i angielsku, a jedna z nich jest również kolorowanką. 

 

 

Jaka jest historia powstania książki?

Czasem jest tak, że najpiękniejsze pomysły rodzą się w nas w najmniej oczekiwanych momentach i tak było z książką „Kangurek, który nie potrafił skakać”, napisaną przez Jonathan’a Elabor’a. Autor pracujący w The Royal Flying Doctor Service of Australia pewnego dnia, oczekując na pacjenta, zauważył dziewczynkę, która przyjechała do oddziału fizjoterapii wraz z rodzicami na ostatnie przymiarki specjalnej konstrukcji, która umożliwi jej samodzielne chodzenie. Pierwsze kroki dziecka w ortezie dla wszystkich były wzruszające. Kolejnego dnia autor książki lecąc małym samolotem po pacjenta, zwrócił uwagę na stado kangurów pędzących przez polanę, które gnały przed siebie wystraszone hałasem silników. Uwagę Jonathana Elabor’a przykuł jeden mały kangurek, który nie wiadomo dlaczego nie mógł skakać i niezdarnie podążał za resztą swojego stada. Wtedy autor książki  przypomniał sobie dziewczynkę w ortezie, która również sama nie potrafiła chodzić. Te dwie sytuacje tak mocno go poruszyły, że postanowił, że dla swojego siostrzeńca Bobby’ego, który uwielbiał te skaczące zwierzęta, napisze krótką opowieść o kangurku, który nie umiał skakać.

 

Książki o Kevinie możecie kupić w wersji anglojęzycznej. Dostępny jest również zestaw do czytania i kolorowania, w skład którego wchodzi polska i angielska wersja książki. Ta druga pełni również funkcję kolorowanki. Ilustracje są bardzo charakterystyczne, przepełnione kolorami, które kojarzą się z Australią – żółty, brązowy, pomarańczowy, ciemnozielony. Przypominają wysuszone słońcem polany. Również zwierzęcy bohaterowie książki, którzy zostali przedstawieni i opisani na początku książki, są mieszkańcami słonecznej Australii. Nic tutaj nie jest przypadkowe.

 

 

 

 

 

 

 

O czym jest „Kangurek, który nie potrafił skakać”?

Oczywiście o kangurku Kevinie, który zamieszkuje Australię i ma jeden poważny problem – nie potrafi skakać jak jego cała rodzina. Jego najlepsi przyjaciele nie widzą w tym problemu, ale Kevin czuje się od nich gorszy i jest nieszczęśliwy. Pewnego dnia postanawia porozmawiać o swoich odczuciach z ptakiem z gatunku kukabura o imieniu Colin. Ten wie, jakie jest rozwiązanie problemu. Razem z Kevinem udają się do jednego w wodopojów, Colin prosi kangurka, aby ten nachylił się nad taflą wody. Kangurek patrzy na swoje odbicie i nie może uwierzyć w to, co właśnie zobaczył. Okazuje się, że jest…wombatem!

„Kangurek, który nie potrafił skakać” to cudowna opowieść o sile przyjaźni i akceptacji odrębności każdego z nas. Książka jest dwujęzyczna i dla orodziców, którzy nie są pewni swoich umiejętności tłumaczenia będzie idealna. Kolorowanka dodatkowo zaktywizuje maluchy do działania i aktywnego czytania. Książki możecie kupić tutaj.

Jak Wam podoba się historia kangurka Kevina?

 

Wydawnictwo: Kropla

Autor: Jonathan Elabor

Ilustracje: Jim Tsinganos

Patrycja

One Reply to “Kangurek, który nie potrafił skakać – recenzja”

  1. Krotka historia o przyjazni, akceptacji i samotnosci, w dwoch wersjach jezykowych (polska i angielska) oraz kolorystycznych – kolorowej i do samodzielnego kolorowania. Do napisania historii o kangurku, ktory nie potrafil skakac, Jonathana Elabora zainspirowalo doswiadczenie z pracy. Jonathan jest fizykoterapeuta i rehabilitantem. Bral tez udzial w misjach „Latajacego Doktora”, czyli pomocy udzielanej mieszkancom odleglych zakatkow Australii przez ekipy medykow, ktore docieraja do pacjentow malymi samolotami. Obrazkowa opowiesc, ktora mozna przeczytac, a potem pokolorowac, jest okazja do rodzinnej rozmowy o przyjazni, samotnosci i akceptacji. W te rozmowe beda mogli wlaczyc sie nawet najmlodsi. Zestaw dwoch ksiazeczek o kangurze Kevinie ma forme dwujezyczna: polska i angielska, bo przeciez uczenie sie jezykow to tez szansa na przekraczanie barier miedzy ludzmi i nowe przyjaznie. Niewatpliwie kangurek Kevin i jego skoczni towarzysze stana sie dobrymi znajomymi zwlaszcza rodzin, ktore posluguja sie w domu dwoma jezykami. A moze tym razem mlodszemu bratu czy siostrze poczyta starsze rodzenstwo, ktore samo zyska okazje do poznania kilku ciekawostek o australijskiej florze i faunie, a potem samodzielnie rozwiaze krzyzowke edukacyjna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://www.instagram.com/conatomamy/