Site Loader

            One Winter’s Day to wyjątkowy picturebook o zimowym klimacie w języku angielskim. Na wstępie od razu wspomnę, że są też inne pozycje, z którą ten tytuł tworzy całość – np. One Winter’s Night, o którym niedługo, w osobnej recenzji.  O tym widziałam od początku. Przy okazji pisania tej recenzji, odkryłam jeszcze pozostałe tytuły z serii: One Christmas Wish, One Special Christmas, One Christmas Night, One Christmas Journey, One Cosy Christmas, One Rainy Day…hmm…no cóż, jakby ktoś chciał nam którąś  sprezentować – zapraszam, podam adres. 🙂

 

 

          Nasza książka jest w formacie zbliżonym do A4, w miękkiej oprawie wzbogacona o elementy sensoryczne i posiadamy ją z drugiej ręki. Na rynku tytuły tej serii można znaleźć jako małe kartonowe pozycje oraz większe w twardej lub miękkiej oprawie.

Jest to historia Jeża, który przez złośliwość pogody nie zdążył przygotować się końcem jesieni do snu zimowego i teraz musi przetrwać zimę. Ja, patrząc już na same ilustracje przedstawiające zmarzniętego jeża w czapce, szaliku i rękawiczkach – jestem totalnie rozczulona.  Bohater wędruje szukając schronienia, ale niestety pogoda się pogarsza, śnieg zaczyna mocno padać, a wiatr jest coraz silniejszy.

           Bohater na swojej drodze napotyka różnych leśnych przyjaciół: myszki, sarny, łasicę. Po krótkiej rozmowie i widząc zmarzniętych przyjaciół, oddaje im kolejno ostatnie, ciepłe elementy garderoby, które posiada.

 

 

          Gdy burza śnieżna przybiera na silę, po różnych perypetiach Jeż znajduje schronienie w domu borsuka (uff, to moment, w którym moja empatia okazuje zbyt mocna i ja również odczuwam ulgę).  Tam przyjaciele grzeją się przy kominku i zimują, aż do wiosny.

Wiosną, natomiast, wszyscy leśni bohaterowie spotykają się ponownie i mają wspaniały prezent dla kolczastego malucha, który pomógł im w trudnym zimowym okresie.

 

 

Pozycja zawiera elementy sensoryczne – czapka, szalik i rękawiczki są wręcz pluszowe. A tak, jak już sami widzicie, ilustracje są również przepiękne i to z ich powodu zdecydowałam się wybrać wersję w większym formacie.

One Winter’s Day nie jest książką o zimie.  Jest książką przede wszystkim o przyjaźni.  Dla mnie osobiście jest to niesamowicie ciepła i wzruszająca pozycja, a zimowa atmosfera dodaje jej jeszcze większego uroku.

 

Autor: M. Christina Butler

Ilustracje: Tina Macnaughton

Wydawnictwo: Little Tiger Press

Sylwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

https://www.instagram.com/conatomamy/